Co na temat silnej woli mówią najnowsze badania

Motywacja i silna wola to najczęstsze tematy w kwestii osiągania celów. Są poruszane w podręcznikach do rozwoju osobistego. Co więc mówią na ten temat naukowcy i dlaczego jest to sprzeczne z niektórymi argumentami trenerów?

Silna wola w dużym uproszczeniu to umiejętność opierania się chwilowej pokusie na rzecz długoterminowych celów. Co roku The American Psychological Association’s (APA) publikuje wyniki ankiety Stress in America™ survey. Badani regularnie wskazują brak silnej woli jako główną przyczynę uniemożliwiającą wprowadzenie zmian.

Psychologowie na University of Pennsylvania wykazali zależność pomiędzy poziomem silnej woli, a wynikami w nauce (Duckworth, A., & Seligman, M. (2005). Self-discipline outdoes IQ in predicting academic performance in adolescents. Psychological Science, 16(12), 939–944. ). W uproszczeniu: uczniowie, którzy w czasie badania wykazali się większą silną wolą, ponieważ zdecydowali się poczekać tydzień na 2$ okazali się jednocześnie osiągać lepsze rezultaty w szkole od swoich rówieśników, którzy woleli dostać tylko 1$, jednak bez czekania – natychmiastowo. Inne badania potwierdziły te zależności, również wśród studentów (Tangney, J., Baumeister, R., & Boone, A. L. (2004). High self-control predicts good adjustment, less pathology, better grades, and interpersonal success. Journal of Personality, 72(2), 271–324.). Nie sposób tu również wspomnieć o badaniu Terrie Moffitt, (Moffitt, T., et al. (2011). A gradient of childhood self-control predicts health, wealth, and public safety. Proceedings of the National Academy of Sciences, 108, 2693–2698) które trwało przez 32 lata, ilustrującym, w jakim stopniu silna wola wpływa na poziom życia. Kto ma silną wolę temu łatwiej przychodzi systematyczna praca i ćwiczenia – osiąga więc lepsze wyniki. Jest to naturalna kolej rzeczy – jak z jazdą na rowerze – trwało chwilę zanim nauczyłeś się jeździć.

Roy Baumeister był jednym z pierwszych, który postawił tezę, że silna wola jest ograniczonym źródłem (ang. ego deplation). Głodnym studentom, którzy musieli wykazać się siłą woli, by zamiast świeżo upieczonych ciasteczek zjeść rzodkiewki, nie starczyło już siły woli na układanie puzzli i przy braku rezultatów rezygnowali dwa razy szybciej, niż ci, którzy mogli spokojnie jeść słodycze. Dlatego silna wola jest kluczowym czynnikiem do realizacji celów, ponieważ umożliwia świadome kontynuowanie działania i nie rezygnowanie z powodu chwilowego braku rezultatów.

Co więcej, najnowsze badanie opublikowane przez National Academy of Sciences jest najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem tej tezy, ponieważ S. Danziger, J. Levav i L. Avnaim-Pesso obserwowali pracę 1112 sędziów przez okres 10 miesięcy (Danziger, S., Levav, J., Avnaim-Pesso, L. (2011).  Extraneous factors in judicial decisions). Praca w sądzie jest odpowiedzialna – jednak, jak wykazali autorzy eksperymentu, na decyzje sędziów wpływają pewne interesujące czynniki. Pod lupę wzięto wnioski o zwolnienie warunkowe z aresztu i prośby o zmianę warunków zwolnienia. Na początku dnia sędziowie wyrażali zgodę w średnio 65% przypadków. W miarę upływu czasu, wskaźnik ten spadał prawie do 0, by po przerwie na lunch znów wrócić do podobnego poziomu jak na początku. Co ciekawe, ten trend się utrzymywał i na koniec dnia ilość wydanych zgód znów spadała, wraz z czasem i ilością podjętych decyzji. Popełnione przestępstwo nie miało znaczenia – morderca, gwałciciel, złodziej – mieli większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, jeśli ich sprawa była zaplanowana na rano, lub zaraz po przerwie na lunch, niż pod koniec męczącego dnia pracy. Sędziowie w USA to osoby o nieposzlakowanej opinii, z doświadczeniem. Jakie więc czynniki są tak istotne, że w większym stopniu wpływają na ich decyzje, niż popełnione przestępstwo?

Następny artykuł przedstawia czynnik, któremu poświęca się zdecydowanie zbyt mało uwagi w książkach do rozwoju osobistego czy szkoleniach.

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest ciekawy, kliknij lubię to!, ponieważ dzięki temu Twoi znajomi zobaczą, że tak jak inni poważni ludzie interesujesz się prawdziwymi badaniami naukowymi. Pomóż w rozwoju strony i swojej własnej marki!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s