Siedem nawyków skutecznego działania – ETYKA OSOBOWOŚCI I ETYKA CHARAKTERU

We wcześniejszych artykułach omówione zostały kwestie pryzmatów, przez które patrzymy na świat oraz paradygmatów, które warunkują nasze myślenie i zachowanie. Dziś kilka słów o tym, jakie narzędzia wybrać do budowy nawyków skutecznego działania.

success

Coraz więcej osób zaczyna interesować się rozwojem osobistym. W różnych księgarniach można znaleźć cały osobny dział poświęcony tylko temu tematowi. Co więcej – każdego roku przybywają nowe pozycje związane z tym zagadnieniem. Ilu autorów, tyle koncepcji na to jak żyć świadomie i wykorzystywać swój potencjał. Studiując literaturę rozwoju osobistego, jaka ukazała się w Stanach Zjednoczonych od 1776 roku Stehen R. Covey zauważył, że można wyodrębnić dwa główne style osiągania sukcesu – tzw. etykę osobowości i etykę charakteru.

Etyka osobowości

Według tej teorii sukces zależy od naszej osobowości, czyli prezentowanego wizerunku. Najważniejsze jest to, co widać na zewnątrz. Przyświeca jej idea „cel uświęca środki”, zachęcając ludzi do zdobywania sympatii sposobem – do fałszywego zainteresowania się czyimś hobby, szukania podobieństw, budowania rapportu, wykorzystywania technik wywierania wpływu i perswazji. Czy warto w ten sposób rozwiązywać konflikty? Czy taka postawa nie jest po prostu serwowaniem społecznych plastrów i aspiryny na poważne problemy? Pod spodem rana ropieje, wdaje się zakażenie i infekuje cały organizm. Z pozoru małe sprawy mają znaczący wpływ na całe nasze otoczenie. Jeśli będę próbował manipulować ludźmi, by mnie słuchali, pracowali dla mnie lub  bardziej mnie lubili, moje złe intencje zostaną w końcu odkryte, a ja zostanę uznany za oszusta. Stracę ich zaufanie i na dłuższą metę poniosę porażkę, nawet jeśli przez krótki okres będą mnie słuchać. Atrakcyjność etyki osobowości polega na gwarancji sukcesu bez wysiłku i pracy – jest to obietnica bez pokrycia. Pewnych procesów nie da się przyspieszyć, niektórych etapów rozwoju nie da się pominąć. Dziecko uczy się najpierw przewracać na brzuch, potem siadać i raczkować, aż wreszcie zacznie chodzić i biegać. Prawda ta dotyczy wszystkich kategorii życia – czy to gry na pianinie, czy skutecznego porozumiewania się ze współpracownikami. Budowanie dobrych stosunków i lojalności wymaga czasu, zaufania i zaangażowania. Nie ma magicznego zaklęcia, które przejmie kontrolę nad umysłami innych ludzi.

Warto jednak pamiętać, że niektóre elementy etyki osobowości, np. usprawniona komunikacja, czy pozytywne myślenie ułatwiają życie i osiąganie celu. Ważne jednak, żeby stanowiły one jedynie uzupełnienie, a nie fundament, na którym chcemy budować swój sukces. Załóżmy, że mamy przy sobie mapę Chicago, a chcemy dostać się do centrum Detroit. Kierując się złą mapą trudno nam będzie się dostać do wyznaczonego miejsca. Pozytywne myślenie pozwoli  jedynie nie przejmować się tym, że nie dotarliśmy do celu. Potrzeba mapy. Dobrej mapy. Taką właśnie mapą jest etyka charakteru.

map to succes

Etyka charakteru

Teoria etyki charakteru zakłada, że istnieją pewne zasady, których przestrzeganie umożliwia osiągnięcie sukcesu i prawdziwego szczęścia. Składają się na nie takie wartości jak spójność wewnętrzna, pokora, wierność, umiar, odwaga, sprawiedliwość, cierpliwość, pracowitość, prostota, skromność. Analogicznie –  jest to kompletna opieka medyczna, która nie tylko leczy palące społeczne problemy, ale również zapobiega nawrotom i powstawaniu nowych. To właśnie na etyce charakteru warto się skupić, ponieważ umożliwia ona budowanie szczerych relacji z innymi i  z samym sobą.

Albert Einstein kiedyś zauważył: „Istotne problemy naszego życia nie mogą być rozwiązane na tym samym poziomie myślenia, na jakim byliśmy, kiedy je tworzyliśmy”. Etyka charakteru to postawa wynikająca ze zmiany sposobu myślenia. Kierując się etyką osobowości myślimy o egoistycznych zyskach i w jaki sposób możemy je osiągnąć. Myśląc w kategoriach etyki charakteru postrzegamy sprawy inaczej. Skupiamy się na rozwiązywaniu problemów, szukaniu szans, tworzeniu wartości. Nasze czyny i słowa są szczere, ponieważ mamy dobre intencje. Dzięki temu budujemy zdrowe relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu. W długim okresie odnosimy sukces, mimo, że na początku mogło być trudno i potrzeba było dużo czasu, żeby się zrozumieć.

succes failure

To, jaką postawę wybierzemy, zależy tylko od nas. Jak dokonać dobrego wyboru? Wystarczy zadać sobie pytanie –  Co jest ważniejsze? Długoterminowy zwycięstwo czy chwilowa gratyfikacja?


Reklamy

One response to “Siedem nawyków skutecznego działania – ETYKA OSOBOWOŚCI I ETYKA CHARAKTERU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s