Jak rozpocząć przemówienie?

Ogromna sala, Panie w eleganckich sukniach, Panowie w garniturach szytych na miarę… Przed nimi scena, oświetlenie i samotny mikrofon stojący po środku, który niknie gdzieś w oddali. Nagle pojawia się na niej dobrze ubrany mężczyzna, i pewnym krokiem zmierza w stronę statywu. Rozgląda się po sali, chwila ciszy i…

„Dzień dobry Państwu, witam serdecznie. Nazywam się Jan Kowalski. Jestem profesjonalnym trenerem biznesu, ukończyłem z wyróżnieniem tak i taką szkołę, posiadam takie i takie certyfikaty, dyplomy oraz wyróżnienia. Od 20 lat szkolę kadrę menadżerską największych firm w Polsce takich jak: X, Y, Z ucząc prezesów i kierowników jak przemawiać publicznie. Dziś opowiem w jaki sposób rozpoczynać przemówienie, żeby zainteresować słuchaczy”.

Albo…

„Witam wszystkich zgromadzonych i dziękuję za przybycie. Cieszę się, że mogę tu występować przed wami wszystkimi. Przypadł mi zaszczyt przedstawienia Państwu wyników sprzedażowych za ubiegły kwartał”.

Czy Ciebie ten wstęp zainteresował?1

Prawdziwego mówcę poznaje się po tym, jak zaczyna

Kiedy przemawiasz publicznie (prezentacja w biurze, występ na scenie, mowa wygłoszona w sali szkoleniowej) – bez znaczenia czy do jednej, dwóch, dziesięciu czy stu osób, warto zadbać o „wejście smoka”.  W ciągu zaledwie siedmiu pierwszych sekund publiczność decyduje o tym, czy Cię lubi, czy nie. Masz tylko 30 sekund na przekonanie ich, żeby Cię słuchali. Mniej więcej tyle czasu potrzeba, żeby Twoi słuchacze zaangażowali się w prezentację, albo ją zignorowali. Jeśli w tym czasie uznają, że to przemówienie jest nudne, bardzo trudno będzie ich przekonać, żeby skupili uwagę na Twoich słowach (A. Sedniev – Magic of public speaking. A Complete System to Become a World Class Speaker).

Czego unikać?

Wstęp, który zaprezentowałem wyżej jest nudny, rutynowy i przewidywalny. Większość wystąpień publicznych rozpoczyna się zbyt drętwo i oficjalnie, co sprawia, że widownia odbiera sygnał, że to, co za chwilę usłyszy nie jest niczym nowym i błyskotliwym.  Sam/ sama też wydajesz im się przez to mało ciekawą osobą. Wchodząc w szablony usypiamy odbiorców, którzy są po prostu znudzeni powtarzaniem w koło tych samych sloganów.2

Na co zwrócić uwagę?

Słuchacze czekając na Twój występ dyskutują, piszą smsy, sprawdzają Facebooka – każdy jest zajęty innymi sprawami. Kiedy wychodzisz na środek chcesz, żeby byli skoncentrowani tylko na Tobie. Żeby pochwycić ich uwagę musisz ich zainteresować. Dobry wstęp do prezentacji, przemówienia, mowy powitalnej albo jakiegokolwiek wystąpienia powinien być kreatywny, zaskakujący i wychodzić poza schematy. Pokazujesz w nim publiczności dlaczego warto przerwać na chwilę to, co robią i poświęcić swój czas na słuchanie właśnie Ciebie – jakie korzyści odniosą dzięki słuchaniu Twojego przemówienia.

Jak zainteresować słuchaczy?

Jest wiele różnych sposobów, żeby rozpocząć Twoje wystąpienie. Pomijam  w tym artykule wszystkie sprawy związane z technicznymi aspektami (tonacja, gestykulacja itp.). Skupmy się zatem tylko na samej treści.

Toastmasters International to międzynarodowa organizacja non-profit, która uczy przemawiać publicznie. Jeff Roy (członek klubu) przedstawia trzy propozycje na zabójcze rozpoczęcie swojej prezentacji:

Opowiedz historię

Opisując jakąś ciekawą osobistą historię udowodnisz, że jesteś interesującym mówcą. Należy pamiętać (co będę ciągle podkreślał), żeby ta historia była nietuzinkowa i oryginalna, ponieważ Twoim celem jest zaintrygowanie słuchaczy. Posłuchaj w jaki sposób swoje słynne przemówienie na TedEx rozpoczyna Jacek Walkiewicz:

Zadaj prowokujące (do myślenia) pytania

Umysł człowieka jest tak zbudowany, że gdy słyszy pytanie, czuje wewnętrzną potrzebę znalezienia odpowiedzi. Kiedy zadajesz istotne dla słuchaczy pytania związane z ich sytuacją zmuszasz ich do refleksji. Słysząc taki wstęp publiczność będzie Cię słuchać z nadzieją, że w dalszej części uzyskają od Ciebie odpowiedzi na te pytania. Rzecz jasna można połączyć pierwszy i drugi sposób (rozpocząć od opowiadania historii i dodać np. „Wtedy zacząłem pytać sam siebie: dlaczego… jak… po co?”, albo zadać pytania i przejść do opowiadania historii – wystarczy, że użyjesz Swojej kreatywności). Oto przykład:

Podaj  intrygujące i nieznane fakty

Zaczynając wystąpienie od zaprezentowania intrygujących, czasami nawet wstrząsających faktów wywołujesz konkretny stan emocjonalny w Swoich słuchaczach. Te zdania sprawiają, że w umysłach publiczności pojawiają się konkretne obrazy. Możesz przedstawić liczby, procenty, dane – pamiętaj jednak, aby unikać zbyt przytłaczającej ilości informacji. Zadbaj, żeby były one podane w przystępny i niespotykany sposób, ponieważ ludzie nie lubią nieczytelnych wykresów i tabelek. Możesz używać porównań do rzeczy, które są wszystkim znane, żeby lepiej wytłumaczyć dane zjawisko i przybliżyć problem. Jasno podaj ciąg przyczynowo- skutkowy i upewnij się, że wszyscy zrozumieli co wynika z tych liczb, dlaczego są dla Twojego słuchacza istotne. Oczywiście tutaj też możesz mieszać sposoby (np. opowiedzieć o kilku faktach, a później zadać kontrowersyjne pytania i przejść do opowiadania historii osobistej, w której wyjaśniasz jak znalazłeś odpowiedzi na te pytania). Ten przykład świetnie ilustruje to, co mam na myśli:

Słowami można poruszyć serca i umysły tłumów. Mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie inspiracją, żeby samemu zacząć inspirować. Jeśli znasz jakieś świetne przemówienia podziel się linkiem w komentarzach. Co sądzicie o takich otwarciach prezentacji? Jak wy zaczynaliście kiedyś własne przemówienie? Zachęcam do komentowania i dyskusji.

Reklamy

7 responses to “Jak rozpocząć przemówienie?

    • Jak myślisz czy odwaga jest najważniejszą cechą charakteru, której potrzeba dobremu mówcy?

      • Myślę, że jest kluczowa. Dobry mówca musi innych zapalić, a nie można tego zrobić, gdy samemu nie ma się takiego zaufania do siebie, które wiąże się z odwagą. Nie oznacza ona braku stresu, ale odwaga jest pewną umiejętnością radzenia sobie z nim i działania pomimo jego występowania. Pozdrawiam! 🙂

  1. ja się zawsze tremuję przed jakimiś wystąpieniami publicznymi nawet jeśli jest to ustna odpowiedź na egzaminie

  2. nie będę teraz skromna i przywołam zachwyt moich uczniów, którym udzielałam korepetycji w ramach przygotowań do matury. Ich egzaminatorzy byli pod wielkim wrażeniem wstępów do właściwych odpowiedzi, jakich ich nauczyłam.

  3. Dobry artykuł, bo przemowy, a szczególnie jej rozpoczęcie jest bardzo trudne i trzeba się nauczyć, jak występować publicznie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s